Artykuły

Medal za zasługi dla Powiatu Nowotarskiego dla pani Zofii Zborek

Drukuj
Poprawiono: sobota, 06, styczeń 2018

 

Medal za zasługi dla Powiatu Nowotarskiego dla naszej pani Zofii Zborek

 

 

Po raz kolejny Starosta Nowotarski Krzysztof Faber zaprosił mieszkańców powiatu, w tym osoby wyróżniające się w wielu dziedzinach, na Spotkanie Noworoczne do Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Była to okazja do podsumowania minionego roku, podziękowań, wręczenia medali, nagród i złożenia życzeń na Nowy 2018 rok.
Tradycyjnie od kilku lat w czasie Spotkania Noworocznego wręczane są Medale Pamiątkowe Podhala. Medale za zasługi dla Powiatu Nowotarskiego otrzymują wyjątkowi ludzie. W tym roku nagrodzeni zostali:
Barbara Węglarz - kustosz Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya w Szlachtowej, pasjonatka historii z etnograficznym wykształceniem, autorka licznych wystaw oraz wielu cennych publikacji poświęconych Szczawnicy.
Zofia Zborek - całe swoje zawodowe życie pracowała jako nauczycielka muzyki – pierwsze lata w Szkole Muzycznej w Nowym Targu z filią w Rabce, następnie w Szkole Podstawowej w Rdzawce. W 1992 roku z jej inicjatywy powstaje w Rdzawce mieszany chór "Adoramus". Do pierwszego składu chóru zaangażowała część swojej rodziny, sąsiadów i byłych uczniów. Trzon chóru zawsze stanowiła młodzież ucząca się i studiująca. Prócz regularnych spotkań na próbach chórzyści mogli spędzić swój wolny czas w innych formach, m.in. organizując wspólne, okolicznościowe spotkania, ogniska, wyjazdy turystyczno-koncertowe, uczestnicząc też w przeglądach, festiwalach i koncertach, osiągając często czołowe miejsca i uznanie. Z końcem roku 2011 Zofia Zborek przekazała pałeczkę dyrygencką synowi Marcinowi – absolwentowi Akademii Muzycznej w Krakowie. Sama za namową przyjaciół podjęła się prowadzenia istniejącego chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju który prowadzi do chwili obecnej.
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim - które w duchu miłosierdzia chrześcijańskiego prowadzi na terenie powiatu 3 Domy Zgromadzenia: w Lipnicy Wielkiej, Grywałdzie i Tylmanowej, pracując w służbie zdrowia.
Tadeusz Błażusiak - jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii trialu i enduro, prawdziwa offroadowa legenda. Mimo ogłoszenia w 2016 r. końca kariery - wciąż zawodniczo czynny zdobywca sześciu tytułów Mistrza Świata w SuperEnduro.
Andrzej Jakubiec – „Kubosek” - muzykant, konferansjer, choreograf, działacz społeczny, cieśla, znawca kultury ludowej; taniec, śpiew góralski, układy choreograficzne kierownik zespołów, takich jak: „Skalni”, „Budorze”, zespół im. Klimka Bachledy, a od 20 lat kierownik zespołu „Krzesany” z Cichego.
Góralski Zespół Krzesany z Cichego - grupa założona w 1996 r., uczestnicząca w wielu regionalnych imprezach i przeglądach, I miejscem w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zdobytym podczas 43. Festiwalu w Zakopanem.
Orkiestra Dęta w Lipnicy Wielkiej - pod batutą kapelmistrza Mariana Sułkowskiego, której historia sięga jeszcze lat rozbiorowych, a odnosiła sukcesy w nowosądeckim przeglądzie „Echo Trombity”, koncertowała m.in. w Częstochowie, Licheniu i na Słowacji.
Starosta wręczył też pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za osiągnięcia w systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej.
Spotkanie uświetnił występ Chóru „Adoramus” z Rdzawki pod dyrekcją pana Marcina Zborka śpiewając kolędy, oraz Góralski Zespół ”Krzesany” z Cichego.
Na zakończenie spotkania Zarząd Powiatu Nowotarskiego: starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Władysław Tylka, urzędujący członek zarządu Bogusław Waksmundzki, członkowie zarządu powiatu Leszek Świder i Franciszek Sojka, przewodniczący rady powiatu Jan Krzak wraz z parlamentarzystami: Panią poseł Barbarą Bartuś i Edwardem Siarką złożyli obecnym życzenia noworoczne i jak tradycja każe - sypnęli owsem.

 

Dziękujemy panu Zbigniewowi Krauzowicz za udostępnienie fotografii.

Galeria

 

 

Friday the 22nd. ::: Rdzawka - nasza Mała Ojczyzna