GMINNE DOŻYNKI

Drukuj
Poprawiono: piątek, 09, listopad 2012

W dniu 29 sierpnia 2010 roku odbyły się dożynki gminne w Rdzawce które zostały zorganizowane przez Sołtysa i Radę Sołecką w Rdzawce, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rdzawka, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP Rdzawka przy wydatnej pomocy Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój pani Ewy Przybyło. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w naszym kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Kościoła o godzinie 13:00. Kościół w kwiaty pięknie przystroiła pani Teresa Miśkowiec. W uroczystej Mszy św. wzięli udział na zaproszenie naszego ks.Proboszcza księża z Ponic i Chabówki, poseł na Sejm Edward Siarka, władze gminne z panią Ewą Przybyło burmistrzem Rabki, radni miejscy, radni powiatowi. Przybyło do nas bardzo dużo gości, mieszkańców Ponic z sołtysem - panią Katarzyną Pukalską i mieszkańców Chabówki z panem Jackiem Zembalem – sołtysem, pracownicy Urzędu Miasta, nasi znajomi i przyjaciele. Wykonano 7 wieńców dożynkowych przygotowanych nie tylko przez sołectwa ale także przez zespoły góralskie : „Majeranki” (SMKL), „Robcusie” przy (Związku Podhalan) oraz Regionalny Zespół z Rdzawki. Mszę św. uświetniła Orkiestra Dęta OSP z Rabki-Zdroju, Chór „Adoramus” z Rdzawki oraz zespół góralski. Bardzo dużo mieszkańców i gości przybyło w strojach regionalnych. Po Mszy św. uformował się piękny korowód, który ruszył w kierunku szkoły. Na boisku sportowym przy Zespole Szkół w Rdzawce odbyły się dalsze uroczystości. Gospodarzem z ramienia wsi był sołtys – Józef Filas, który jak prawdziwy gospodarz zadbał by wszyscy byli zadowoleni i dobrze się bawili. Z ramienia władz gości powitała pani Ewa Przybyło – burmistrz Rabki-Zdrój. Na ręce gospodarzy dożynek przekazano chleb. Każde z sołectw zaprezentowało swój wieniec dożynkowy i wykonało przygotowane z tej okazji przyśpiewki. Część z tych przyśpiewek „nie puściła” nasza wiejska cenzura dlatego przytaczamy je tutaj:

Są tu dzisiaj z nami urzędnicy z Gminy,
Trzeba im wyśpiewać co o nich myślimy.
Urzędnicy z Gminy mądre głowy mają,
Chcemy coś załatwić to nas olewają.

Jeden do drugiego wciąż odsyła z niczym,
Trzeba by nad nimi stanąć z dobrym biczem.
Dużo urzędników a stąd morał taki
Że w budżecie Gminy są też duże braki.

Trochę pośpiewamy może ubliżymy,
Będziecie się gniewać my się nie boimy.

Następnie można było zobaczyć i ocenić stoły przygotowane przez sołectwa a także skosztować to co przygotowały nasze gospodynie. W programie dożynkowym wystąpiła Orkiestra Dęta z Rabki-Zdroju, po nich z programem regionalnym wystąpiły dzieci z Zespołu Regionalnego z Rdzawki, Zespół „Majeranki”, następnie „Robcusie”. Należy podkreślić, że poziom występów dzieci był bardzo wysoki. Jako ostatni wystąpił chór „Adoramus” z dyrygentem chóru p. Zofią Zborek z repertuarem pieśni ludowych które z chórem śpiewali nasi goście i mieszkańcy. Po występach

p. Dorota Majerczyk jako przedstawiciel jury odczytała wyniki, wręczone zostały nagrody i rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „BARTKI” trwająca prawie całą noc. Było trochę „sarpacki”,która nie była w planie.Obawiając się deszczu przygotowaliśmy zadaszoną scenę, jednak pogoda nam dopisała. Według organizatorów w dożynkach uczestniczyło około 530 osób. W czasie dożynek sprzedawaliśmy również książkę naszego mieszkańca; ks. Jana Zająca pt.”Mundur zamiast sutanny” (cena wydawnictwa 12 złotych). Ks. Jan, który był w wojsku z ks. Jerzym Popiełuszko opisuje w sposób bardzo ciekawy jak wyglądała służba wojskowa kleryków.

Zdjęcia w Galerii.

Monday the 3rd. ::: Rdzawka - nasza Mała Ojczyzna