Dożynki w Ponicach 2015

 

Dożynki w Ponicach 2015

 

 

 

23 sierpnia 2015 roku odbyły się dożynki gminne w Ponicach. Gospodarzem dożynek była pani burmistrz Ewa Przybyło i vice-burmistrz Robert Wójciak. Czym innym są dożynki dla władz miasta a zupełnie czym innym dla mieszkańców wsi, którzy pracują w polu i uprawiają ziemię. W dożynkach uczestniczyły sołectwa : Ponice, Rdzawka, Chabówka, mieszkańcy Rabki oraz liczni goście. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz.14:00 w Kościele w Ponicach. W kazaniu ksiądz zwrócił uwagę jak ciężka to jest praca i często niedoceniana. Po Mszy św. dożynkowy korowód udał się na boisko sportowe przy szkole. Całą uroczystość prowadzili : pan Stanisław Skawski i pani Anna Kapłon. Wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa : Ponice, Rdzawka, Chabówka oraz zespoły regionalne „Majeranki”, „Robcusie”, „Powicher” i „Prymni” . Zostały też przygotowane stoły z przysmakami dla wszystkich gości, nasz stół prezentował się okazale. Za przygotowanie wieńca i stołu składamy podziękowanie naszemu Kołu Gospodyń Wiejskich. Większość mieszkańców naszej wsi biorących udział w dożynkach było w strojach góralskich z sołtysem – Józefem Filasem na czele. W dożynkach udział wzięli także nasz radny miejski – pan Adam Czyszczoń oraz radny do powiatu pan Leszek Świder. Śpiewającym przygrywała kapela Kaduki i pan Jan Piłat. Nasz występ zaczął się wierszem napisanym przez panią Katarzynę Rapacz, przyśpiewki dożynkowe wyszły nam bardzo ładnie. W tych ważnych dla nas uroczystościach nie zabrakło też z nami naszych księży : proboszcza ks. Piotra Wojtyły, ks. Krzysztofa Orłowski za co im serdecznie dziękujemy. Na dożynki wybraliśmy się na wozach, ciągnikami kierowali panowie : Krzysztof Rapacz i Grzegorz Słoński. Nastąpił też przegląd stołów dożynkowych i degustacja przygotowanych wspaniałych dań. Wielu mieszkańców naszej wsi uczestniczyło w festynie dożynkowym do późnych godzin nocnych. Z każdym rokiem przybywa mieszkańców którzy ubierają się w strój góralski a i ks. Proboszcz cieszy się, że próbujemy naszym dzieciom przekazać spuściznę naszych przodków, bo to daje nadzieję, że na starość na wsi nie zostaniemy sami bo nasze dzieci wyjadą za granicę lub do miasta. Jeszcze raz chcemy gorąco podziękować wszystkim których nie wymieniliśmy a pracowali i przyczynili się do tego, że nasza wieś w dożynkach gminnych pokazała się z bardzo dobrej strony.

 Galeria Dożynki 2015

FreshJoomlaTemplates.com
Wednesday the 23rd. ::: Rdzawka - nasza Mała Ojczyzna