optionen handel.

Konkurs „Na najpiękniejszą dekorację sani Świętego Mikołaja"

 

W dniu 5 grudnia, w przeddzień święta Świętego Mikołaja zespół Powicher wziął udział w finale Konkursu „Na najpiękniejszą dekorację sani Świętego Mikołaja” organizowanym przez fundację Widowisk Masowych, oraz miasto Rabka Zdrój. Zadaniem, z którym Zespół zmierzył się w konkursie było przygotowanie dekoracji sań Świętego Mikołaja. Zespół Powicher zdobył główną nagrodę w konkursie.

Ozdobą sań mikołajkowych, którą dzieci wykonały wspólnie z mamami był pleciony wieniec jodełkowy. Wieniec miał formę kilkumetrowego łańcucha otaczającego sanie Świętego Mikołaja ze wszystkich stron. Materiały, które wykorzystane zostały do stworzenia wieńca i ozdób to gałązki jodły, szyszki świerkowe i modrzewiowe, suszony głóg oraz plasterki suszonej pomarańczy.

Wybór takiej ozdoby nie był przypadkowy, bowiem tradycją kultywowaną w naszej wsi od dawnych lat było wyplatanie wieńcy jodełkowych na różne doniosłe okazje i uroczystości: Pierwsza Komunia Św., Boże Narodzenie, bierzmowanie, wesele czy wizyta biskupa w Parafii. Wieńcy używano do dekoracji bram, drzwi oraz wnętrza domów i kościoła. Wykonanie tego rodzaju ozdoby w konkursie mikołajkowym jest swoistym powrotem do korzeni i twórczym nawiązaniem do lokalnych zwyczajów.

A tak dzieci śpiewały prezentując ozdobione sanie:

 

Dobrze ześ się Święty Mikołaju zjawił

I Rdzowańskim dzieciom wielgom radość sprawił

Bądź zdrów gościu drogi

Wejdź dziś w nase progi

Hejze, hejze, hejze ha

 

Długo na Cie syćkie dzieciska cekały

I paradnie sanie Twoje wyzdajały

Cobyś z podarkami,

Dobro wiózł sonkami

Hejze, hejze, hejze ha

 

(mel. 'Dobrze ześ sie Jezu', sł. B.L)

https://youtu.be/EFkaBqYHwFU

https://youtu.be/eOSq5zNiSew

więcej zdjęć:

 http://www.photojanografia.rabka.pl/index.php/miasto-i-okolice/1089-2020-12-05-konkurs-na-najpiekniejsza-dekoracje-sani-swietego-mikolaja

 

SW

FreshJoomlaTemplates.com
Saturday the 13th. ::: Rdzawka - nasza Mała Ojczyzna